Elke dag een gelukkig gevoel

Stilstaan bij onbewuste pareltjes van geluk

De dagen als leraar vliegen voorbij. Van het moment dat je ’s ochtends vroeg opstaat tot het moment dat je ‘s avonds eindelijk je ogen sluit, ben je voortdurend bezig. In de klas geef je les, corrigeer je werk, los je ruzies op en beantwoord je eindeloos veel vragen van leerlingen. Na schooltijd begint het volgende deel van je dag: oudergesprekken, teamvergaderingen, het bijwerken van je administratie en het voorbereiden van de lessen voor de volgende dag. Ondertussen probeer je ook thuis alles draaiende te houden. Je houdt de tijd constant in de gaten, want je weet dat je ergens ook nog huiswerk moet nakijken en een ouder moet terugbellen. Spontane momenten van rust zijn zeldzaam, en voordat je het weet is de dag voorbijgevlogen zonder dat je hebt genoten.

Met een klein gebaar kun je onbewuste pareltjes van geluk in je dag naar voren halen!

Gelukkig voelt niet elke dag zo, hoop ik. Maar het gebeurt vast regelmatig. Als die dagen meer regel dan uitzondering worden, kan het voelen alsof je vastloopt in een continue race tegen de klok. Dat gevoel dat het anders moet, begint steeds vaker op te spelen. En dat kan ook. Je hoeft niet alles wat je doet drastisch om te gooien of je hele schema overhoop te halen. Met een klein gebaar kun je de onbewuste pareltjes van geluk in je dag naar voren halen.

Begin simpel: een papieren agenda

Dit kleine gebaar begint met iets simpels: het aanschaffen van een papieren agenda. Geen dure of fancy planner, gewoon eentje waar je elke dag een paar regels kunt schrijven. Ik kocht er laatst een voor een euro bij de Hema. Het gaat er niet om hoe de agenda eruitziet, maar om wat je ermee doet.
Elke avond, voordat je naar bed gaat, schrijf je drie dingen op waar je die dag dankbaar voor bent. Misschien is het het blije gezicht van een leerling die eindelijk iets snapt wat ze de hele week niet begreep. Of misschien het moment dat een collega je spontaan een compliment gaf over hoe goed je omgaat met die drukke klas. Ook schrijf je drie momenten op waarin je je gelukkig voelde – misschien was het een rustig kopje koffie tussen de lessen door of het feit dat je je administratie eindelijk hebt afgerond. En tenslotte schrijf je drie momenten op die je niet had willen missen, zoals die grappige opmerking van een leerling die je dag opvrolijkte. Dit alles kost je nog geen vijf minuten, maar kan een enorm verschil maken in hoe je terugkijkt op je dag.
w

De uitdaging: bewust stilstaan in het moment

Klinkt simpel, toch? Maar ondanks dat deze oefening eenvoudig lijkt, doen veel mensen het niet. Als leraar lijkt het alsof je constant in de waan van de dag leeft. Je schakelt van de ene taak naar de andere en hebt nauwelijks tijd om stil te staan bij wat er goed gaat of waar je gelukkig van wordt. Je bent vaak zo druk met alles wat “moet”, dat je gedachten voortdurend afdwalen naar de volgende taak op je lijst. Of het nu gaat om het invullen van rapporten, het regelen van oudergesprekken, of het beantwoorden van mailtjes – alles loopt in elkaar over. Hierdoor voelt de dag soms als één lange to-do-lijst.
Onze natuurlijke neiging om meer aandacht te besteden aan wat er misgaat dan aan wat er goed gaat, helpt ook niet mee. Je kunt bijvoorbeeld gefrustreerd zijn omdat je die ene moeilijke leerling maar niet kunt bereiken, terwijl je over het hoofd ziet dat je een andere leerling fantastisch hebt geholpen om haar zelfvertrouwen op te bouwen.

Wil je meer geluksmomenten ervaren? Wees dan aanwezig in het moment.

Als je wilt dat die agenda elke avond moeiteloos wordt gevuld met momenten van geluk, is de sleutel om tijdens de dag meer aanwezig te zijn in het moment. Dit betekent dat je bewust één ding tegelijk doet. Ben je aan het uitleggen aan de klas? Focus je volledig op dat moment. Heb je een oudergesprek? Wees er met je volle aandacht bij, zonder ondertussen je gedachten te laten afdwalen naar de stapel werk op je bureau. De gedachte “terwijl ik dit doe, kan ik ook nog even dat andere afhandelen” werkt vaak averechts. Door je aandacht te versnipperen, haal je niet alleen minder voldoening uit wat je doet, maar kan het zelfs leiden tot meer fouten en uiteindelijk meer stress.

Wees trots, niet alleen op wat je doet, maar ook op hoe je het doet. Als je gedurende de dag bewust stilstaat bij hoe je je taken uitvoert, zul je merken dat je minder hard hoeft te rennen om alles gedaan te krijgen. Je hoeft niet constant alle ballen in de lucht te houden. Soms is één bal genoeg, zolang je hem maar met aandacht behandelt. Zo wordt het aan het einde van de dag makkelijker om drie geluksmomenten op te schrijven en bewust stil te staan bij wat je bereikt hebt.

Bij 2Be-Have geloven we dat werkplezier begint met aandacht voor jezelf

Onze training ‘Werkstress naar Werkgeluk’ helpt je om die dagelijkse momenten van rust en geluk in te bouwen. We laten je zien hoe je meer balans kunt creëren tussen je werk en privéleven, en hoe je bewuster kunt omgaan met je energie. Zo krijg je niet alleen meer voldoening uit je werk, maar ook meer rust in je leven. Wil je ontdekken hoe we samen jouw werkplezier kunnen vergroten? Plan een kennismakingsgesprek en ontdek de mogelijkheden.